Az alábbi tényezők is jelentősen növelik az ízületi porckopás kialakulásának a kockázatát:
1. Fokozott ízületi terhelés
Az ízületeket érintő hirtelen sérülések vagy túlterhelő, ismétlődő mozgások könnyen vezethetnek az ízületi porckopás kialakulásához. Az ízületek folyamatos terhelését igénylő tevékenységek is gyorsítják a porcszövet kopását, és növelik az artrózis kialakulásának a kockázatát.
Nehéz fizikai munka végzése, vagy bizonyos sportágak nem szakszerűen folytatott edzései is elindíthatják ezt a folyamatot.
2. Korral járó ízületi problémák
Ahogyan öregszünk, az ízületeink fokozatosan elhasználódnak. Az ízületek súrlódását mozgás közben az egészséges porcok csökkentik – a porc 67 %-a kollagén, ám a kor előrehaladtával rohamosan csökken a szervezetünk kollagénszintje és újratermelődése. Ez a folyamat a porcok közötti kocsonyás anyag mennyiségét és minőségét is hátrányosan befolyásolja, az ízületi porc fokozatosan elvékonyodik, és fájdalmas tüneteket eredményező sérülések alakulhatnak ki a felszínén.
3. Túlsúly
Testünk súlyának nagy részét a csípő és a térd viseli, ezért a túlsúly komoly terhet ró ezekre az ízületekre. Minden egyes felszedett kiló négy kilóval több hordott súlyt jelent a térd számára, ami felgyorsítja a térdízületek kopását is.
4. Régebbi sérülések
Azoknál, akik korábban valamilyen ízületi sérülést szenvedtek, megnő a rizikója az ízületi porckopás későbbi kialakulásának is. Ennek a veszélye pl. egy komolyabb térdsérülés utáni élsport folytatása mellett már fiatal-középkorúaknál is fennállhat.
5. Inaktivitás
Ahogyan a túlzásba vitt aktivitás, úgy a mozgáshiány is okozhatja a panaszokat. Az ízületek körüli izomgyengeség súlyosbíthatja a porckopással járó fájdalmakat, mert ha az izmok meggyengülnek, ez extra terhet ró az ízületekre és még jobban károsítja azokat.
Megállítható a porckopás folyamata?
A porckopás sikeres kezeléséhez gyakran bizonyos életmódváltásra van szükség. A rendszeres, mértékletes mozgás szerepe felbecsülhetetlen. Minél többet leadunk a plusz kilókból, és növeljük (vagy túlterhelés esetén csökkentjük) a fizikai aktivitást, annál kevesebb teher nehezedik ízületeinkre.
A megfelelő táplálkozás is a porcok javát szolgálja. Választhatunk kollagénben gazdag ételeket (jellemzően egyes húsok, valamint állati bőr, porcok) vagy olyan élelmiszereket, melyek a kollagéntermelést serkentik (főként magas C-vitamin-tartalmú gyümölcsök, zöldségek). Míg azonban utóbbiakat könnyű beilleszteni az étrendbe, az állati eredetű kollagént már kevésbé.
Az életmódváltás fontos kiegészítője lehet ezért a folyékony hidrolizált ízületi kollagén fogyasztása, mely eljut egyenesen a porcokba is.
Miért igénylik ízületeink a kollagént?
A kollagén egy rostos szerkezetű fehérje, ez adja a kötőszövetek struktúráját, kitölti a sejtek közötti teret, ott van az ízületi porcokban, csontokban, az erekben, az inakban. És ami a mozgékonyság szempontjából a legfontosabb: a kollagén 70%-ban az ízületi porcszövet összetevője.
Az ízületekben lévő II-es típusú kollagén felel a rugalmasságért és azért, hogy az ízület anyagcseréje optimális legyen.
A kollagén mennyisége azonban a korral csökken, a porcszövetek károsodnak, a porcok vékonyodnak, elhasználódnak, végül elkopnak.
A németországi Gelita Health Gmbh a kollagéntermékek vezető gyártója, termékeit világszerte ismerik. Székhelye Eberlachban található, a kutatás, illetve a gyártás több mint 20 telephelyen folyik.
A folyékony Bioaktív Kollagén Peptid® legnépszerűbb termékeik egyike.
A Gelita által előállított CH-Alpha® termékek az ízületi kollagénkészítmények legmagasabb szintjét képviselik – köszönhetően annak, hogy több éves tapasztalat és páratlan tudományos háttér áll mögöttük.
Érdekel a CH-Alpha®