Az ízületi porckopás okozta mozgásszervi problámák egyre több ember mindennapjait keserítik meg, pedig néha elég lenne pár egyszerű életmódbeli változtatás ahhoz, hogy csökkentsük a kellemetlen tüneteket vagy megakadályozzuk a kialakulásukat.
Hogyan óvjuk ízületeinket és mit tegyünk, hogy minél tovább megőrizzük a mozgékonyságunkat?
1. Mozogjunk rendszeresen
Ízületeink egészsége szempontjából különösen fontos a mozgás, a túlzott terhelést azonban kerülni kell.
Az ízületi kopás minden stádiumában jótékony hatású az életkornak és edzettségnek megfelelő izomaktivitás. Ha szükséges, akár gyógytornászhoz is fordulhatunk. Az úszás és a kerékpározás is megfelelő választás, mert ezek a mozgásformák nem terhelik meg túlságosan az ízületeinket. A mellúszás azonban térproblémáknál nem ajánlott (mivel csavarja a térdízületen belüli szalagokat), de kifejezetten jót tesz csípőízületi panaszok esetén.
A mindennapi, kemény talajon történő gyaloglás is elkoptathatja idővel a térdízületet. Járás közben ezért viseljünk mindig kényelmes, lehetőleg párnázott cipőt!
2. Ügyeljünk a megfelelő a testtartásra!
Az ülőmunkának hosszú távon rengeteg káros hatása lehet, ezért próbáljunk lehetőleg egyenes háttal ülni, minél többször felállni és kicsit nyújtózkodni. A görnyedt tartás miatt súlyunk egyenetlenül nehezedik az ízületeinkre, károsíthatja az ínszalagokat és az izmokat is.
3. Próbáljuk meg tartani a súlyunkat
Mivel a túlsúly is okozhat ízületi problémákat, érdemes az egészséges határok közt tartani a súlyunkat is.
4. Étkezzünk okosan
Kerüljön a tányérra sok zöldség és gyümölcs, étrendünkben legyenek hidegen préselt olajok, olajos magvak, ha pedig fehérjepótlásról van szó, a halfogyasztást ajánljuk! Az omega-3 zsírsavakban gazdag tengeri halak, mint pl. a lazac vagy a tőkehal, segítenek csökkenteni ízületeinkben a gyulladást is.
Fogyasszunk több tejterméket, leveles zöldséget, hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonaféléket!
5. Igyunk több folyadékot
A folyadék segít az ízületek „kenésében“. Sokan egy liter vizet sem isznak meg naponta, és ezt is csak akkor, ha már szomjúságot éreznek. A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel nem csak az ízületeinknek fontos, hanem a fejfájás, a vesekövek, az elhízás megelőzésének szempontjából is. Legalább 2-3 liter vizet kellene egy nap meginnunk.
6. Fogyasszunk gyógyteákat
Számos olyan gyógynövény ismert, amelyeknek ízületvédő és gyulladásgátló hatása is van. Ezeket akár teakeverék formájában is beszerezhetjük. A gyömbér, a lucerna, fahéj vagy az indiai tömjénfa csak néhány a sok gyógynövény közül, amik mellékhatás nélkül tudnak segíteni ízületi bántalmaknál is. Sok esetben javasolt a természetes porcépítést elősegítő hatóanyagok és a gyógynövények együttes fogyasztása, ezek egyszerre alkalmazva még jobban növelik a kezelés hatékonyságát.
7. Tápláljuk belülről is az ízületeinket
Számos klinikai vizsgálat bizonyítja a kúraszerűen fogyasztott kollagén hatását az ízületi porcszövetre. Ám nem minden kollagén egyforma, ezért fontos, hogy olyan készítményt használjunk, amelyeknek kisebb a molekulamérete és jó a felszívódása. A németországi Gelita speciálisan előállított hidrolizált CH-Alpha kollagénpeptidek kiválóan alkalmasak erre.
A CH-Alpha® az ízületi kollagénkészítmények legmagasabb szintjét képviseli. Ampullái folyékony kollagénpeptideket tartalmaznak nagy mennyiségben – 1 napi adagban 10 000 mg ízületi kollagénpeptid található. Ezek a speciális kollagénpeptidek nem csupán táplálják az ízületet alkotó porcszövetet, hanem további kollagéntermelésre is serkentik a szöveti sejteket.
További információk a CH-Alpha-ról